Anestezja

Zawsze opróżnia się żołądek, używając sondy nosowo-żołądkowej lub – jeszcze lepiej – szerszej sondy przełykowej. Można je wprowadzać przez nos po uprzedniej

kokainizacji. Sondę zakłada się u przytomnego pacjenta. Premedykacja środkami uspokajającymi oraz ssanie tabletki ametokainy przed zabiegiem czynią go mniej nieprzyjemnym. Niezależnie od ciężkości stanu pacjenta zabieg ten jest niezbędny. Sondę usuwa się przed wprowadzeniem do anestezji, ewentualnie zakładając ją po indukcji ponownie i utrzymując aż do powrotu odruchów. Widok pacjenta ze wzrastającą sinicą, zaciśniętymi szczękami, któremu kałowa treść wylewa się przez nos, jest przerażający i rokowanie w takich sytuacjach jest bardzo złe. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć stan trudny do leczenia.

Anestezja jest u takich chorych bezpieczniejsza, a intubacja jest zasadą. Metody i leki używane do anestezji są różne w różnych ośrodkach. W grę wchodzą następujące: cyklopropan, tiopental z podtlenkiem azotu i tlenem, trójchloroetylen, halotan, eter. Prawie zawsze konieczne jest użycie środków zwiotczających i stosowanie wentylacji przerywanym ciśnieniem dodatnim.

About The Author

admin

Leave a Reply