Niedrożność dróg oddechowych

Niedrożność dróg oddechowych po wycięciu tarczycy. Możliwe przyczyny. 1. WTÓRNY KRWOTOK, wywierający ucisk na tchawicę i wymagający natychmiastowego usunięcia krwiaka.

-2. OBRZĘK KRTANI, zwykle pojawiający się na 2-3 dzień po operacji. Rozpoznaje się go laryngoskopią pośrednią i jeśli świst wdechowy niebezpiecznie narasta, konieczna może być tracheostomia na okres około 5 dni. Rozwiązaniem tymczasowym jest intubacja dotchawicza utrzymywana przez 1-3 dni.

-3. USZKODZENIE NERWU KRTANIOWEGO WSTECZNEGO55. Uraz ten może być przejściowy lub trwały. Ten pierwszy jest częsty, ale nawet przy wystąpieniu obustronnym niezbyt groźny z wyjątkiem przypadków przebiegających z obrzękiem, mogącym spowodować niedrożność dróg oddechowych. Trwałe uszkodzenie jednego nerwu również nie przedstawia poważnego problemu, chyba że zawód pacjenta związany jest z jego głosem, gdyż druga strona kompensuje tę, która jest nieruchoma. Trwały uraz obydwu nerwów jest bardzo poważną komplikacją, gdyż zwężenie szpary głośni upośledza zarówno wydobywanie głosu, jak i przepływ powietrza. Wymaga to stałej tracheostomii lub operacji poszerzenia głośni. Nawet niewielkie zwężenie może okazać się śmiertelne dla pacjentów z obciążeniami, np. krążeniowymi, i tracheostomię zawsze lepiej jest wykonać wcześniej niź za późno. Zwlekanie z nią jest najczęstszym powodem śmierci po tyreoidektomii.

About The Author

admin

Leave a Reply