UROLOGIA

Główne problemy: zmniejszona tolerancja na anestetyki, przedłużone działanie środków zwiotczających, niedokrwistość, hiperkaliemia, przeciążenie sodem i wodą.

Typowe zabiegi chirurgiczne wpływają w niewielkim stopniu na krążenie nerkowe. W anestezji ciśnienie tętnicze krwi jest złym wskaźnikiem przepływu nerkowego, jednakże przy ciśnieniu poniżej 60 mm Hg (8,0 kPa) przepływ krwi przez nerki jest znacznie zmniejszony. Trwające ponad 30 minut całkowite niedokrwienie nerek powoduje uszkodzenie kanalików nerkowych.

Wielu pacjentów poddawanych operacjom urologicznym jest w podeszłym wieku, ze znaczną miażdżycą chorobami układu krążenia i zmianami w nerkach. Podwyższony poziom mocznika we krwi obniża tolerancję na podane dożylnie barbiturany i narkotyczne analgetyki, które z tego powodu należy stosować oszczędnie i ostrożnie. Mocznica, będąca skutkiem niewydolności nerek, może przebiegać ze zwiększonym, obniżonym lub normalnym wydalaniem moczu. Pacjtent skarży się na nudności, wymioty lub biegunkę. Często towarzyszącymi objawami są również zaburzenia wodno-elektroli- towe, podwyższenie poziomu potasu w surowicy, kwasica metaboliczna, niedokrwistość, osłabienie siły skurczu serca, cuchnienie z ust wskutek powstawania amoniaku ze znajdującego się w ślinie mocznika, zamroczenie, drgawki i śpiączka. Poziom mocznika wzrasta zwykle dopiero wtedy, gdy wartości przesączania kłębkowego spadają poniżej 25% normy. Typowe objawy mocznicy rzadko występują przy poziomach mocznika niższych niż 150 mg%. Ciężkie i uporczywe wymioty doprowadzają do hipokaliemii i hiponatremii. Pacjenci w starszym wieku są zwykle spokojniejsi i nastawieni do życia bardziej filozoficznie niż młodzi ludzie, co sprawia, że są dobrym obiektem znie-czulenia przewodowego, szczególnie wskazanego przy współistniejącej mocznicy. Pre- medykację stosuje się minimalną i atropina, gdy jest niezbędna, powinna zastępować skopolaminę u wszystkich pacjentów powyżej 60 roku życia.

About The Author

admin

Leave a Reply