Niektórzy chirurdzy
Niektórzy chirurdzy używają w prostatektomii mannitolu, furosemidu lub 40 g mocznika w 1000 ml glukozy, aby zwiększyć diurezę i zapobiec zatrzymaniu się skrzepów.
Cystoskopia. Jeżeli cystoskopię wykonuje się w anestezji, anestezjolog musi zapewnić: 1) całkowite zniesienie czucia, 2) zwiotczenie zwieraczy pęcherza i mięśni ściany jamy brzusznej, 3) spokojny oddech przez drożne drogi oddechowe, 4) zabezpieczenie przed ryzykiem wybuchu. Według autorów gładki przebieg anestezji bywa trudny, np. u starego człowieka z rozedmą i zapaleniem oskrzeli. Nie należy tego zabiegu traktować lekceważąco, a nawet może okazać się niezbędna intubacja dotchawicza. Znieczulenie do cystoskopii często jest wykonywane w sposób chaotyczny, nawet przez doświadczonych anestezjologów. Doskonałe wyniki daje halotan z tlenem.
Znieczulenie miejscowe, np. żelem lignokainowym 1% lub 2%, jest całkiem zadowalające, lecz nie powinno być stosowane przy krwawieniu z cewki lub bezpośrednio po innych zabiegach na cewce moczowej (p. str. 249). W przypadkach masywnych zapaleń pęcherza znieczulenie miejscowe często nie wystarcza, gdyż rozciąganie pęcherza przez płyn powoduje bolesny skurcz. U kobiet podanie prostych środków uspokajających, jak np. diazepamu, często wystarcza do wykonania tego zabiegu bez znieczulenia.