Cewnikowanie

Cewnikowanie przerywane może być stosowane przez rodziców lub same dzieci, starsze dziewczynki, które nauczą się tej czynności. Potrzebne są jednak cewniki jednorazowego użytku. Można również stosować cewnikowanie stałe. Używa się w tym celu cewników sylikonowych. Zapewnia się dzieciom stałą opiekę w ambulatorium. Wbrew powszechnemu przekonaniu stałe cewnikowanie nie powoduje nasilenia stopnia zakażenia.

Do stałego cewnikowania służą produkowane przez firmę Braun-Melsungen cysto- fiksy pediatryczne. Wprowadzone nadłonowo do pęcherza moczowego drenują światło pęcherza, zapewniając utrzymanie na zewnątrz suchego krocza. Wymiana cysto- flksu musi być jednak dokonywana wyłącznie przez lekarza.

Dzieci pozostają w warunkach domowych, wychowywane przez rodziców, zgłaszając się okresowo do badań kontrolnych i wymiany cewnika. Zapobieganie zakażeniu zależy od charakteru infekcji. Utrzymanie moczu znakomicie poprawia stan higieny osobistej, wpływając korzystnie na układ moczowy i psychikę dziecka. Współpraca z rodzicami i racjonalnie prowadzona kontrola mogą zapobiec powikłaniom, z których najgroźniejsze są kroplowe przecieki przy niedopasowanym cew-niku, uszkodzenie cewki moczowej, odleżyny, przetoki, zakażenie rozprzestrzeniające się u chłopców na gruczoł krokowy, jądra i najądrza. Czasem cewnik może być przyczyną złogów w pęcherzu.

About The Author

admin

Leave a Reply